Τσιτσιπάς: Στα χέρια του το σούπερ αυτοκίνητο του μέλλοντος που περίμενε για 4 μήνες (vid) * Στίβος: Στα χαμηλά η Κυριακοπούλου * «Χάλκινος» ο Γκολομέεβ – Ασημένιος ο Χρήστου στα 100 μέτρα ύπτιο

Αποτέλεσμα εικόνας για tsitsipas

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς δεν μπορεί να κρύψει τον ενθουσιασμό του για το σούπερ αυτοκίνητο που έχει στα χέρια του!

Το σούπερ καρ μάρκας Tesla είναι στα χέρια του Στέφανου Τσιτσιπά. Ο Έλληνας τενίστας περίμενε γι’ αυτό τέσσερις μήνες και εν τέλει είναι δικό του. Όπως θα δείτε το ονόμασε «Τζούλιους» και μπορεί να μην ξέρει ακόμη το πώς να το οδηγήσει αλλά το σίγουρο είναι ότι θα το… βρει!

Στίβος: Στα χαμηλά η Κυριακοπούλου

Στο μίτινγκ που διεξήχθη στο Τούρκου της Φινλανδίας η Νικόλ Κυριακοπούλου κατέκτησε την τρίτη θέση στο επί κοντώ ξεπερνώντας τα 4,46μ.

Η Νικόλ Κυριακοπούλου αγωνίστηκε στο μίτινγκ Paavo Nurmi στο Τούρκου της Φινλανδίας. Η πρωταθλήτρια μας δεν βρέθηκε στην ημέρα που θα ήθελε κι έτσι ολοκλήρωσε τον αγώνα της με καλύτερη προσπάθεια στα 4,46 μ., επίδοση που της έδωσε την τρίτη θέση.

Η αθλήτρια του Ανδρέα Τσώνη στη συνέχεια δεν κατάφερε να ξεπεράσει τα  4,56 μ. και ολοκλήρωσε τον αγώνα της νωρίτερα απ΄ότι θα ήθελε. Νικήτρια στο σημερινό μίτινγκ ήταν η Αλίσα Νιούμαν με 4,62 μ. και δύο χαμένες προσπάθειες στη συνέχεια στα 4,68 μ. και μία στα 4,72 μέτρα.

Η Κυριακοπούλου θα κάνει τον επόμενο αγώνα της, στο Diamond League του Ραμπάτ.

«Χάλκινος» ο Γκολομέεβ

Το χάλκινο μετάλλιο κατέκτησε στον τελικό των 50μ ελεύθερο στην πρώτη ημέρα της σειράς «Mare Nostrum» στο Κανέ Ντε Ρουσιγιόν ο Κριστιάν Γκολομέεβ.

Ο Κρίστιαν Γκολομέεβ απέδειξε για ακόμη μία φορά ότι ανήκει στους καλύτερους νέους κολυμβητές της εποχής, κατακτώντας το χάλκινο μετάλλιο στον τελικό των 50μ ελεύθερο στην πρώτη ημέρα της σειράς «Mare Nostrum» στο Κανέ Ντε Ρουσιγιόν, την Τρίτη (11/6).

Ο Έλληνας κολυμβητής ολοκλήρωσε την προσπάθειά του στον τελικό των 50μ ελεύθερο σε χρόνο 21.98, ανεβαίνοντας στο τρίτο σκαλί του βάθρου.

Ο Απόστολος Χρήστου έλαβε μέρος στον Β’ Τελικό στα 50μ ύπτιο, όπου με επίδοση 25.95 κατέλαβε τη δεύτερη και στη συνολική κατάταξη βρέθηκε 10ος.

Ασημένιος ο Χρήστου στα 100 μέτρα ύπτιο

Η πρώτη ημέρα του Διεθνούς Μίτινγκ «Mare Nostrum» στο Μονακό ολοκληρώθηκε το Σάββατο (8/6) με τον Απόστολο Χρήστου να κατακτά το ασημένιο μετάλλιο στα 100μ ύπτιο.

Ο Απόστολος Χρήστου, με επίδοση 54.25 ανέβηκε στο δεύτερο σκαλί του βάθρου στα 100μ ύπτιο, ενώ στα 50μ προκρίθηκε στην τετράδα με χρόνο 25.71. Στην τετράδα, στα 50μ ελεύθερο, προκρίθηκε και ο Κρίστιαν Γκολομέεβ, πραγματοποιώντας τον καλύτερο χρόνο (1ος) με 21.81.

Η Νικολέτα Παυλοπούλου, στα 100μ πρόσθιο, κατέλαβε την 7η θέση στον δεύτερο τελικό και την 15η συνολικά με χρόνο 1:12.04, ενώ την ίδια θέση κατέλαβε ο Ανδρέας Βαζαίος στα 100μ ελεύθερο, με χρόνο 51.45. Ο ίδιος αθλητής τερμάτισε στην 21η θέση στα 50μ πεταλούδα, σημειώνοντας επίδοση 24.90.

Μετα το τέλος της πρώτης ημέρας, ο προπονητής Παναγιώτης Βελέντζας ανέφερε: «Οι αγώνες είναι πολύ ωραίοι και με υψηλό επίπεδο, με έντονο ανταγωνισμό. Είναι μία πολύ καλή πρόβα ενόψει του Παγκόσμιου Πρωταθλήματος και τα δείγματα από τις επιδόσεις των αθλητών είναι θετικά».