Στο Final Four Ολυμπιακός, Πανναξιακός και Ηλυσιακός*Ενα βήμα από τους “4” του Challenge Cup o Ολυμπιακός!*Εύκολα η Βουλιαγμένη τον Εθνικό

Ο Ολυμπιακός επικράτησε της Ηλιούπολης και στο κύπελλο και προκρίθηκε στο Final Four του Κυπέλλου Ελλάδας στις γυναίκες, μαζί με Πανναξιακό και Ηλυσιακό.

Ο Ολυμπιακός έγινε η πρώτη ομάδα που πήρε το εισιτήριο για το final-4 του Κυπέλλου Γυναικών. Οι “ερυθρόλευκες”, νίκησαν για δεύτερη φορά μέσα σε τρεις μέρες την Ηλιούπολη με 3-0 σετ και προκρίθηκαν στην τελική φάση στην Σαντορίνη, εκεί όπου θα διεκδικήσουν τον όγδοο συνεχόμενο τίτλο τους.

Η Ηλιούπολη πραγματοποίησε καλή εμφάνιση και δυσκόλεψε τον Ολυμπιακό, ειδικά στο πρώτο σετ που θα μπορούσε να το είχε κατακτήσει. Στην συνέχεια, το σύνολο του Μπράνκο Κοβάτσεβιτς ανέβασε στροφές και με κορυφαίες τις Γερμανίδες Χίπε, Πολ έφθασε με μεγαλύτερη ευκολία στην κατάκτηση του δεύτερου και τρίτου σετ.

Με την λήξη της αναμέτρησης, οι παίκτριες της Ηλιούπολης, μετά από πρωτοβουλία του χορηγού της και του κ. Κριτσιμά, έδωσαν από ένα τριαντάφυλλο σε όλες τις αθλήτριες του Ολυμπιακού και το προπονητικό τιμ, για την ημέρα του Αγίου Βαλεντίνου.

Ο Πανναξιακός “λύγισε” τους Μακεδόνες

Μετά από συγκλονιστικό παιχνίδι διάρκειας 2,5 ωρών, ο Πανναξιακός νίκησε με 3-2 σετ τους Μακεδόνες στο κλειστό της Νάξου και προκρίθηκε στο final-4 του Κυπέλλου Γυναικών που θα γίνει στην Σαντορίνη.

Οι περσινές φιναλίστ, πήραν το εισιτήριο για τα ημιτελικά του θεσμού για τέταρτη φορά στην ιστορία τους και δεύτερη συνεχόμενη. Αντίθετα, οι Μακεδόνες έχασαν την ευκαιρία να προκριθούν στην τετράδα για πρώτη φορά.

Κάθε ομάδα είχε από δύο σετ και όλα κρίθηκαν στο τάι μπρέικ. Ο Πανναξιακός ξεκίνησε καλύτερα και προηγήθηκε με 10-7, μετά από άσσο της Διώτη. Η Χολστ μείωσε σε 10-8 και η Πολυνοπούλου πήγε στο σερβίς. Η νεαρή κεντρική δυσκόλεψε την υποδοχή της Νάξου και οι Μακεδόνες με σερί 0-6 προηγήθηκαν με 10-13.

Οι γηπεδούχες αντέδρασαν άμεσα με δύο επιθέσεις της Ντάλτον, αλλά οι φιλοξενούμενες είχαν το πρώτο ματς μπολ (13-14). Ο Πανναξιακός έμεινε στον αγώνα με πρωταγωνίστρια την Μπράουν, προηγήθηκε με 16-15 και η Κάλτερ με άσσο, έδωσε τη νίκη-πρόκριση για την ομάδα της.

Έκπληξη από Ηλυσιακό

Ο Ηλυσιακός, έκανε την μεγάλη έκπληξη στο Κύπελλο Γυναικών με την πρόκριση του στο final-4 της διοργάνωσης. Η ομάδα των Ιλισσίων, πραγματοποιώντας εκπληκτική εμφάνιση νίκησε με 3-0 σετ την Κόρινθο και πανηγύρισε την πρώτη της πρόκριση στα ημιτελικά.

Ο Ηλυσιακός έγινε η τρίτη ομάδα χαμηλότερης κατηγορίας που παίρνει την πρόκριση στην τετράδα του θεσμού, μετά τον Φιλαθλητικό Λαρισαϊκό το 2013 και τον Ηρακλή Κηφισιάς το 2015.

Οι αθλήτριες του Μανώλη Αποστολογιωργάκη μπήκαν αποφασισμένες από το ξεκίνημα του αγώνα και με καλό σερβίς, δυσκόλεψαν την υποδοχή της Κορίνθου. Οι φιλοξενούμενες δεν είχαν καλή ανάπτυξη στην επίθεση και σε κανένα σημείο του αγώνα δεν μπόρεσαν να πάρουν προβάδισμα στο σκορ.

ΤΑ ΦΥΛΛΑ ΑΓΩΝΑ

ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ – ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 0-3

Τα σετ: 0-3 (23-25, 18-25, 17-25)

ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ (Μπλάμη): Μελετιάδη 7 (2/3 επ., 3 άσσοι, 2 μπλοκ) Κωνσταντίνου 13 (10/30 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 33%υπ.-19%αρ.), Τοτσίδου 9 (8/35 επ., 1 μπλοκ, 71%υπ.-50%αρ.), Λιάγκη 3 (3/14 επ.), Λάβδα 2 (1/5 επ., 1 μπλοκ), Αργυρίου 4 (1/10 επ., 3 μπλοκ) / Σκυθιώτη -λ (38%υπ.25%αρ.), Μποκή, Χατζηγρηγορίου.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Κοβάτσεβιτς): Κωνσταντινίδου 5 (3/3 επ., 2 άσσοι), Νιεμέρ 11 (8/24 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 21%υπ.-14%αρ.) Πολ 18 (14/28 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ, 33%υπ.-12%αρ.) Λαμπρούση 4 (2/8 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Χριστοδούλου 2 (2 άσσοι), Χίπε 17 (14/34 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ) / Κονόμη -λ (54%υπ.-46%αρ.).

ΠΑΝΝΑΞΙΑΚΟΣ – ΜΑΚΕΔΟΝΕΣ 3-2

Τα σετ: 3-2 (19-25, 25-16, 25-22, 23-25, 17-15)

ΠΑΝΝΑΞΙΑΚΟΣ (Παπαδόπουλος): Κάλτερ, Μπράουν, Ντάλτον, Διώτη, Κουνάδη, Καλαντάτζε / Ιακωβίδου (λ), Νούσια, Μπολέτου

ΜΑΚΕΔΟΝΕΣ (Σκουλικάρης): Σπανού, Πολυνοπούλου, Σπικς, Νώτη, Καραφουλίδου, Χολστ / Μυρίδου (λ), Δαρούκα

ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ – ΚΟΡΙΝΘΟΣ 3-0

Τα σετ: 3-0 (25-15, 25-13, 25-19)

ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ (Αποστολογιωργάκης): Αναγνώστου, Τζαλαλή Σ., Χριστοδούλου, Λιαρούτσου, Σωτηρίου, Μπέμπη / Παπαδάκη (λ)

ΚΟΡΙΝΘΟΣ (Μπούκουρας): Παναγοπούλου, Μπάτακ, Γέιζελ, Αλατζάκη, Μπούκουρα Μ., Τομαρά / Μαργαρίτη (λ), Μπούκουρα Θ. (λ), Βακάλογλου, Χατζησοφρωνίου

Τα αποτελέσματα των προημιτελικών

Τετάρτη 14 Φεβρουαρίου

ΓΣ Ηλιούπολης – Ολυμπιακός 0-3 (23-25, 18-25, 17-25)

Πανναξιακός – Μακεδόνες Αξιού 3-2 (19-25, 25-16, 25-22, 23-25, 17-15)

Ηλυσιακός – Κόρινθος 3-0 (25-15, 25-13, 25-19)

Πέμπτη 15 Φεβρουαρίου

19.30: Θέτιδα Βούλας – ΑΟ Θήρας

Ενα βήμα από τους “4” του Challenge Cup o Ολυμπιακός!

Τις βάσεις για την πρόκρισή του στην τετράδα του Challenge Cup έβαλε ο Ολυμπιακός, ο οποίος θριάμβευσε στο Βέλγιο επί της Μένεν με 3-1 σετ!

Παρότι από την αποστολή του Ολυμπιακού απουσίαζε ο αρχηγός Κώστας Χριστοφιδέλης, οι ερυθρόλευκοι απέδειξαν ότι έχουν δημιουργήσει ένα ανταγωνιστικό σύνολο ικανό, να τους φέρει μετά από χρόνια και πάλι στην κορυφή της Ευρώπης.

Η ελληνική ομάδα πήρε με χαρακτηριστική ευκολία το πρώτο σετ (17-25) και οι Βέλγοι απάντησαν με τον ίδιο τρόπο στο δεύτερο (25-16). Στο τρίτο σετ μίλησε η κλάση του Αλεξίεφ, ο οποίος έκανε το 19-23 και το 21-24, που ουσιαστικά έδωσε και ψυχολογικό προβάδισμα στους ερυθρόλευκους.

Στο τέταρτο σετ, οι Βέλγοι πήγαν πρώτοι στα δύο τεχνικά τάιμ άουτ (8-7 και 16-15), αλλά ο Ολυμπιακός επανήλθε από το δεύτερο με ένα 0-3, που μετέτρεψε το 16-15 σε 15-18. Όλα κύλησαν ιδανικά στο τέλος και ο Ολυμπιακός πήρε μια σπουδαία νίκη, που του δίνει προβάδισμα πρόκρισης στους “4” του Challenge Cup.

Η ρεβάνς θα γίνει την Πέμπτη (1/3) στο κλειστό γυμναστήριο του Ρέντη “Μελίνα Μερκούρη”, το οποίο αναμένεται κατάμεστο. Στον Ολυμπιακό αρκεί ακόμα και η ήττα με 2-3.

Τα σετ: 1-3 (17-25, 25-16, 22-25, 21-25) σε 104′

* Οι πόντοι της Μένεν προήλθαν από 10 άσσους, 40 επιθέσεις, 10 μπλοκ και 25 λάθη αντιπάλων. Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν από 4 άσσους, 48 επιθέσεις, 12 μπλοκ και 27 λάθη αντιπάλων.

ΜΕΝΕΝ (Πέρις): Σίνεσελ 6 (2/8 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ), Βερ Έκε10 (10/21 επ, 71% υπ -33% άριστες), Γκόρσκι 2 (1/5 επ, 1 άσσος), Βινκελμίλερ 21 (17/34 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ), Φάστελαντ 6 (2/7 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ), Φολγκέιρα 4 (0/1 επ, 4 άσσοι) / Μπερνάρντο (λ, 54% υπ -38% άριστες, Βερκρουϊσε, Βαν Ντε Καβεγέ 11 (8/20 επ, 2 άσσοι ,1μπλοκ, 46% υπ – 33% άριστες), Μάντενς, Αντρίεσεν

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μουνιόθ): Οϊβάνεν 17 (14/24 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Πετρέας 8 (4/11 επ, 4 μπλοκ), Μπέμε 7 (4/6 επ, 3 μπλοκ), Ντρίζγκα 2 (1/1 επ, 1μπλοκ), Αλεξίεφ 16 (15/23 επ, 1 μπλοκ, 31% υπ – 20% επίθεση), Ραουβέρντινκ 10 (9/22 επ, 1 μπλοκ, 43% υπ -29% άριστες) / Στεφάνου (λ, 45% υπ -30% άριστες), Δαρίδης, Ρουμελιωτάκης 1 (άσσος), Ζουπάνι 3 (1/4 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Στιβαχτής.

Ο προπονητής του Ολυμπιακού, Φερνάντο Μουνιόθ Μπενίτεθ, δήλωσε: “Είναι πολύ σημαντική νίκη σε ένα όχι και τόσο άνετο γήπεδο που είναι πολύ δύσκολο να αγωνιστείς. Ευτυχώς όμως κατά τη διάρκεια του αγώνα παίξαμε έξυπνα. Ξεκινήσαμε καλά, μας πίεσαν σε κάποια στιγμή αλλά ανακτήσαμε τον έλεγχο του αγώνα και πήραμε σημαντικό προβάσδισμα για να είμαστε εμείς αυτοί που θα πέρασουμε στον ημιτελικό. Ευχαριστούμε τους φίλους μας που ήραθν σήμερα να μας υποστηρίξουν. Είναι πολύ σημαντικό σε κάθε ταξίδι να έχουμε τους οπαδούς μας και να μοιραζόμαστε με αυτούς τις νίκες”.

Εύκολα η Βουλιαγμένη τον Εθνικό στο εξ αναβολής παιχνίδι

Η Βουλιαγμένη επικράτησε του Εθνικού με 11-5 στο εξ αναβολής παιχνίδι της 4ης αγωνιστικής στη γ’ φάση της Α1 πόλο γυναικών.

Ένα οκτάλεπτο ήταν αρκετό για να πάρει την νίκη ο ΝΟ Βουλιαγμένης, που επικράτησε με 11-5 του Εθνικού στο κολυμβητήριο του Λαιμού, για την 4η αγωνιστική της Γ’ Φάσης του πρωταθλήματος της Α1 Γυναικών.

Η ομάδα της Αλεξίας Καμμένου πήρε ένα ευρύ προβάδισμα από το πρώτο οκτάλεπτο με 5-0, θέτοντας τις βάσεις για την νίκη που θα ακολουθούσε. Ο Εθνικός στην συνέχεια εμφανίστηκε βελτιωμένος στην άμυνα και προσπάθησε να ισορροπήσει το ματς, όμως δεν κατάφερε να μειώσει την ήδη μεγάλη διαφορά τερμάτων από την πρώτη περίοδο και ηττήθηκε με το τελικό 11-5.

Η Νίχαους ήταν η πρώτη σκόρερ του αγώνα με τέσσερα τέρματα.

Ο αγώνας που ήταν προγραμματισμένος για το περασμένο Σάββατο (10/2), είχε αναβληθεί λόγω καιρικών συνθηκών.

ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ- ΕΘΝΙΚΟΣ 11-5

Τα οκτάλεπτα: 5-0, 2-2, 3-1, 1-2

ΝΟ Βουλιαγμένης (Αλεξία Καμμένου): Κούβδου, Νιχάους 4, Χυδηριώτη 1, Τζελέπη 2, Κοκκινάκη, Ξενάκη 3, Μαυρωτά, Πάτρα, Κούλχαας 1, Διαμαντοπούλου, Καλαιτζή, Αντωνιάδη, Κοτσιώνη, Νίνου Π., Νίνου Ει.

Εθνικός (Κώστας Βαμβακάρης): Δουρέκα Στ., Καλαργυρού, Δουρέκα Α., Βάσιλα, Μουταφιάν 1, Μπίσμπα, Κούβδου, Λογοθέτη, Αποστολίδου, Φραγκιουδάκη, Νιαρχάκου 1, Τζούρκα, Κατσίμπρη 3, Χατζηκυριακάκη