Στον τελικό του Γουίμπλεντον ο Άντερσον μετά από 6 ώρες και 36 λεπτά αγώνα με Ίσνερ * Το πρόγραμμα του Πανελληνίου Πρωταθλήματος * H 16χρονη δρομέας από την Αιθιοπία που μοιάζει 60χρονη! (vid)

Ο Κέβιν Άντερσον νίκησε τον Τζον Ίσνερ στον πρώτο ημιτελικό του Γουίμπλεντον, ο οποίος διήρκεσε 6 ώρες και 36 λεπτά! Δεύτερος πιο μεγάλος αγώνας στην 132ετή ιστορία του τουρνουά. Έξι ώρες και 36 λεπτά έδιναν μάχη οι Κέβιν Άντερσον και Τζον Ίσνερ για μία θέση στον τελικό του 132ου τουρνουά Γουίμπλεντον. Νικητής αναδείχθηκε ο Νοτιοαφρικανός με 7-6 (6) 6-7 (5) 6-7 (9) 6-4 26-24, στο δεύτερο μεγαλύτερο παιχνίδι στην ιστορία του θεσμού.

Στο πιο χρονοβόρο παιχνίδι που διήρκεσε 11 ώρες και 5 λεπτά το 2010, νικητής ήταν ο… Ίσνερ με 70-68 στο 5ο σετ έναντι του Γάλλου Νικολά Μαούτ. Οκτώ χρόνια μετά, ο πανύψηλος Αμερικανός γνώρισε την πικρία του αποκλεισμού μετά από μία πραγματικά υπεράνθρωπη προσπάθεια.

Ο Άντερσον προερχόταν από την 4ωρη αναμέτρηση με το νο1 της κατάταξης, Ρότζερ Φέντερερ, κάνοντας την έκπληξη στα προημιτελικά. Παρ’ όλα αυτά, έδειξε πως είχε δυνάμεις απέναντι στον Ίσνερ, που απέκλεισε τον Στέφανο Τσιτσιπά στη φάση των 16.

Το 1ο σετ κατέληξε στον Άντερσον με 7-6 (6), με τον 32χρονο να διεκδικεί την παρθενική παρουσία του σε τελικό στο Γουίμπλεντον. Στο 2ο σετ, ο Ίσνερ ζήτησε ιατρικό time out για να δέσει δύο δάχτυλα, ωστόσο κατάφερε να ισοφαρίσει στα σετ.

Στο επόμενο σετ, ο Αμερικανός πήρε κεφάλι, παρότι ο Άντερσον έκανε break μετά από 110 σερί νικηφόρα games με σερβίς του Ίσνερ. Ο Άντερσον έκανε νέο break στο 4ο σετ και πήρε προβάδισμα 5-4 στα games, φτάνοντας στη νίκη με 6-4.

Ο αγώνας οδηγήθηκε σε 5ο σετ, το οποίο εξελίχθηκε σε μαραθώνιο. Μετά από περίπου μία ώρα κι όταν τα games ήταν 9-9 χωρίς να γίνει break, το παιχνίδι έγινε το μεγαλύτερο στην ιστορία των ημιτελικών του θεσμού, καταρρίπτοντας τη μονομαχία 4 ωρών και 44 λεπτών μεταξύ του Νόβακ Τζόκοβιτς και του Χουάν Μανουέλ ντελ Πότρο το 2013.

Όταν οι δύο τενίστες ήταν ισόπαλοι 16-16, ξεπέρασαν και το 2ο πιο μεγάλο παιχνίδι στην ιστορία του Γουίμπλεντον, για τον 3ο γύρο του 2012 μεταξύ Σαμ Κουέρεϊ και Μάριν Τσίλιτς.

Το πρώτο break του 5ου σετ σημειώθηκε στο 24-24 κι ενώ οι δύο κατάκοποι αθλητές είχαν συμπληρώσει 6,5 ώρες αγώνα. Ο Άντερσον, που είχε πλησιάσει κι άλλες φορές στο break (είχε ευκαιρία για τρία break points στο 7-7, στο 10-10 και στο 17-17), σε αντίθεση με τον αντίπαλό του, κατάφερε να σπάσει το σερβίς του Ίσνερ κι εν τέλει να φτάσει στη νίκη, με συνέπεια να γίνει ο πρώτος Νοτιοαφρικανός σε τελικό Γουίμπλεντον από το 1921.

Μετά από περισσότερες από 10 ώρες αγώνα σε προημιτελικά και ημιτελικά, ο Άντερσον περιμένει να μάθει τον αντίπαλό του στον κυριακάτικο τελικό από το ζευγάρι του Τζόκοβιτς με τον Ράφα Ναδάλ.

Το πρόγραμμα του Πανελληνίου Πρωταθλήματος

Το Σαββατοκύριακο γίνεται στην Πάτρα, το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα στίβου με τους καλύτερους Ελληνες αθλητές και αθλήτριες να παίρνουν μέρος.

Οι δηλώσεις συμμετοχής έχουν κλείσει και ακολούθησε η σχετική επεξεργασία από την αρμόδια υπηρεσία της ομοσπονδίας. Στους αγώνες έχουν δηλωθεί 450 Άνδρες και 340 Γυναίκες από 125 σωματεία όλης της χώρας. Οι αγώνες θα αποτελέσουν ιδανική ευκαιρία για τους πρωταθλητές μας να διεκδικήσουν την πρόκριση στο Ευρωπα:ϊκό Πρωτάθλημα του Βερολίνου, το κορυφαίο γεγονός της θερινής σεζόν.

Υποστηρικτής της προσπάθειας για τη διεξαγωγή μιας άρτιας και επιτυχημένης διοργάνωσης είναι και το ΟΑΚΑ, το οποίο παραχώρησε στον ΣΕΓΑΣ υλικοτεχνικό εξοπλισμό, ο οποίος θα χρησιμοποιηθεί στο Παμπελοπονησιακό στάδιο για το διήμερο της δράσης.

Το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα θα μεταδοθεί ζωντανά από την ΕΡΤ2 (19.00 και τις δύο ημέρες).

Το πρόγραμμα
ΣΑΒΒΑΤΟ, 14 ΙΟΥΛΙΟΥ 2018
ΠΡΩΪΝΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ
ΩΡΑ ΕΝΑΡΞΗΣ ΑΓΩΝΙΣΜΑ Α/Γ Προκριματικός/
Τελικός
ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ
9:00 ΣΦΥΡΟΒΟΛΙΑ Α Προκριματικός Προπ. Λαδόπουλου – Όριο: 57,00μ.
9:00 ΔΙΣΚΟΒΟΛΙΑ Γ Προκριματικός Όριο: 41,00μ.
9:00 ΑΛΜΑ ΕΠΙ ΚΟΝΤΩ Γ Προκριματικός 2 group Όριο: 3,70μ.
9:15 ΑΛΜΑ ΤΡΙΠΛΟΥΝ Α Προκριματικός 2 group σκάμματα – Όριο: 15,00μ.
9:15 100μ. με Εμπόδια Γ Προκριματικές Σειρές
9:35 110μ. με Εμπόδια Α Προκριματικές Σειρές
10:00 ΑΛΜΑ ΣΕ ΥΨΟΣ Γ Προκριματικός 2 group Όριο: 1,70μ.
10:00 400μ. Γ Προκριματικές Σειρές
10:25 400μ. Α Προκριματικές Σειρές
10:30 ΣΦΑΙΡΟΒΟΛΙΑ Α Προκριματικός Α΄group Όριο: 15,90μ.
10:45 ΑΛΜΑ ΤΡΙΠΛΟΥΝ Γ Προκριματικός 2 group 2 σκάμματα – Όριο: 12,20μ.
11:00 ΑΚΟΝΤΙΣΜΟΣ Γ Προκριματικός Όριο: 44,00μ.
11:10 100μ. Γ Προκριματικές Σειρές
11:30 ΣΦΑΙΡΟΒΟΛΙΑ Α Προκριματικός Β΄group Όριο: 15,90μ.
Τελικός
9:00 ΣΦΥΡΟΒΟΛΙΑ Γ Προκριματικός Προπ. Λαδόπουλου – Όριο: 48,00μ.
9:00 ΔΙΣΚΟΒΟΛΙΑ Α Προκριματικός Α΄group Όριο: 47,00μ.
9:00 ΑΛΜΑ ΕΠΙ ΚΟΝΤΩ Α Προκριματικός Όριο: 4,0μ.
9:15 ΑΛΜΑ ΣΕ ΜΗΚΟΣ Γ Προκριματικός 2 group σκάμματα – Όριο: 5,80μ.
9:30 400μ. με Εμπόδια Γ Προκριματικές Σειρές
9:55 400μ. με Εμπόδια Α Προκριματικές Σειρές
10:00 ΑΛΜΑ ΣΕ ΥΨΟΣ Α Προκριματικός 2 group Όριο: 2,00μ.
10:15 ΔΙΣΚΟΒΟΛΙΑ Α Προκριματικός Β΄group Όριο: 47,00μ.
10:20 800μ. Γ Προκριματικές Σειρές
10:30 ΣΦΑΙΡΟΒΟΛΙΑ Γ Προκριματικός Α΄group Όριο: 12,50μ.
10:40 800μ. Α Προκριματικές Σειρές
10:45 ΑΛΜΑ ΣΕ ΜΗΚΟΣ Α Προκριματικός 2 group σκάμματα – Όριο: 7,40μ.
11:05 200μ. Γ Προκριματικές Σειρές
11:15 ΑΚΟΝΤΙΣΜΟΣ Α Προκριματικός Όριο: 62,00μ.
11:30 ΣΦΑΙΡΟΒΟΛΙΑ Γ Προκριματικός Β΄group Όριο: 12,50μ.

21:44 4 X 400μ. Α ΤΕΛΙΚΗ ΣΕΙΡΑ 2

H 16χρονη δρομέας από την Αιθιοπία που μοιάζει 60χρονη! (vid)

Mεγάλη συζήτηση έχει γίνει στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα κάτω των 20 που διεξάγεται στο Τάμπερε για την αθλήτρια από την Αιθιοπία που κατέκτησε το χάλκινο στα 5.000 μ. και έχει δηλώσει ότι είναι 16 χρονών αλλά μοιάζει με 60! Η αθλήτρια Γκιρμαουίτ Γκεμπερζιχέρ από την Αιθιοπία, κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο γυναικών στα 5.000 μέτρα και δηλώνει 16 ετών, αλλά δείχνει πολύ μεγαλύτερη.

Η αθλήτρια από την Αιθιοπία είναι δηλωμένη ότι γεννήθηκε στις 21 Νοεμβρίου 2001, αλλά είναι προφανές πως η όψη της δείχνει μία γυναίκα πολύ μεγαλύτερη.

Στην Ισπανία μάλιστα αναφέρουν ότι θα πραγματοποιηθεί σχετική έρευνα από την IAAF για την ηλικία της.