Πλατανιάς-Γιάννινα 0-3 * ΑΕΚ-Ξάνθη 4-0 * Λεβαδειακός-Παναιτωλικός 2-1 * Ολυμπιακός-Πανιώνιος 1-0

Ο ΠΑΣ Γιάννινα «βύθισε» τον Πλατανιά (εικόνες – video)

Ίσως το τελευταίο χαρτί του για την παραμονή στην κατηγορία έπαιξε στο στάδιο Περιβολίων των Χανίων ο Πλατανιάς στην 22η αγωνιστική της Super League, αλλά έπεσε πάνω σε έναν αποφασιστικό ΠΑΣ Γιάννινα και σε έναν μεγάλο σκόρερ της ομάδας των Ιωαννίνων που του στέρησαν κάθε δυνατότητα για να ελπίζει στο όνειρο. Οι φιλοξενούμενοι επικράτησαν 3-0, αφού ο Κόντε χρειάστηκε ένα τετράλεπτο στο δεύτερο ημίχρονο (47′, 51′) για να σημειώσει δύο τέρματα και να «καθαρίσει» το παιχνίδι, ενώ το σκορ έκλεισε στο 86′ ο Μπέριος.

Ο ΠΑΣ είχε ακόμη τρία δοκάρια και την ευκαιρία να πάρει μία πιο ευρεία σε σκορ νίκη από τον Πλατανιά που ελπίζει πλέον μόνο σε ένα θαύμα.

Στο ξεκίνημα του αγώνα ο ΠΑΣ Γιάννινα ήταν καλύτερος, αφού κυριάρχησε στη μεσαία γραμμή και κατάφερε να δημιουργήσει επικίνδυνες καταστάσεις για την εστία του ΚλιάιτςΣτο 3′, ο Χαλκιαδάκηςμε σουτ από το ύψος της μικρής περιοχής έστειλε την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι, ενώ ο Πλατανιάς «απάντησε» στο 18′ με τον Ουντότζιπου βγήκε τετ α τετ με τον Βελλίδη, αλλά δεν κατάφερε να τον «νικήσει». Στο 24′, σουτ του Χαλκιαδάκη μπλόκαρε ο Κλιάιτς, ενώ στο 33′ ο ΠΑΣ είχε άλλο ένα δοκάρι σε κεφαλιά του Μπετρά.

Στο μέρος ημίχρονο «χτύπησε» ο… συνήθης ύποπτος της ομάδας της Ηπείρου, ο Ισπανός Πέδρο Κόντε. Πρώτα στο 47′, όταν το σουτ που έκανε μέσα από την περιοχή «βρήκε» σε αντίπαλο και κατέληξε στα δίχτυα, και στη συνέχεια στο 51′, όταν από μεταβίβαση του Χαλκιαδάκη πήρε την μπάλα από αριστερά και με πλασέ «νίκησε» τον τερματοφύλακα του Πλατανιά για να κάνει το 0-2Στο 53′, ο ΠΑΣ είχε και τρίτο δοκάρι σε γυριστό σουτ του Μιχαήλ.

Στο 86′, ο ΠΑΣ έδωσε διαστάσεις θριάμβου στη νίκη του, όταν μετά από εκτέλεση κόρνερ του Βιντάλο Μπέριος πήρε την κεφαλιά στο πρώτο δοκάρι και «έγραψε» το 0-3 για την ομάδα των Ιωαννίνων.

Ο Πλατανιάς παρέμεινε έτσι ουραγός με 10 βαθμούς, ενώ ο ΠΑΣ «έπιασε» στην 7η θέση τον Αστέρα Τρίπολης με 28 βαθμούς. Ο Κόντε έφθασε τα 13 τέρματα και είναι επικεφαλής του πίνακα των σκόρερ μαζί με τον Καρίμ Ανσαριφάρντ του Ολυμπιακού και τον Αλεξάνταρ Πρίγιοβιτς του ΠΑΟΚ.

Διαιτητής: Σταύρος Μάνταλος (Καβάλας)

Κίτρινες κάρτες: Στάμου, Μαλσά, Πετρόπουλος – Μιχαήλ, Αποστολόπουλος, Χαλκιαδάκης, Βιντάλ

ΠΛΑΤΑΝΙΑΣ (Γιάννης Χατζηνικολάου): Κλιάιτς, Νίλι (77΄ Στανισάβλιεβιτς), Στάμου (58΄ Ντουαλά), Καρυπίδης, Βάντερσον, Πατράλης, Πλιάτσικας, Μαλσά, Ενσικουλού, Ουντότζι (49΄ Κασάλιτσα), Πετρόπουλος.

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ (Γιάννης Πετράκης): Βελλίδης, Καρανίκας, Μιχαήλ, Τζημόπουλος (76΄ Μπέριος), Αποστολόπουλος, Γαρουφαλιάς, Μανθάτης (71΄ Νικολιάς), Βιντάλ, Χαλκιαδάκης (58΄ Γιάκος), Μπετρά, Κόντε.

Επιβλητική η ΑΕΚ, 4-0 την Ξάνθη (εικόνες – video)

Η ΑΕΚ με επιβλητική εμφάνιση και χατ τρικ του Βράνιες (5′, 19′, 33′) και ένα ακόμη τέρμα του Μπακασέτα (44′), πήρε μια άνετη νίκη με 4-0 στο ΟΑΚΑ επί της Ξάνθης, για την 22η αγωνιστική της Super League και συνεχίζει στο «κυνήγι» του πρωτοπόρου ΠΑΟΚ, ο οποίος διατηρεί μια διαφορά 2 βαθμών από την αντίπαλό του.

Ο Χιμένεθ παρέταξε από την αρχή επιθετικά την ομάδα του με στόχο να σκοράρει γρήγορα, κάτι που κατάφερε αφού παρά το γεγονός ότι η ομάδα του έπαιξε μέσα στην εβδομάδα με την Ντιναμό Κιέβου (1-1) για το Europa League δεν έδειξε καθόλου κουρασμένη. Αντίθετα χτύπησε από την αρχή το παιχνίδι, σύμφωνα με το πλάνο του προπονητή της και πήρε τη νίκη επί μιας δυνατής αντιπάλου.

Ο Βράνιες σκόραρε το πρώτο τέρμα του στο 5′ με κεφαλιά, ενώ στο 19′ διπλασίασε τις προσωπικές του επιτυχίες, επίσης με καρφωτή κεφαλιά σε κόρνερ του Μπακασέτα, που δεν κατάφερε να απομακρύνει ο ΖίβκοβιτςΟ βόσνιος άσος έκανε το πρώτο του χατ τρικ στην Ελλάδα με την ΑΕΚ στο 33′ από κοντά, έπειτα από σέντρα του Μπακασέτα. Ο Βράνιες είχε σκοράρει και στο ματς του πρώτου γύρου κατά της Ξάνθης και χαρακτηριστικό είναι ότι έχει σημειώσει και τα 4 τέρματά του στη σεζόν κατά της ακριτικής ομάδας.

Στο 44′ η ΑΕΚ έκανε το 4-0 με όμορφη γυριστή κεφαλιά του Μπακασέτα σε σέντρα του Γκάλο, παρά την πίεση που είχε από τον Κασάδο. Στο δεύτερο 45λεπτο ο Χιμένεθ επέλεξε να κάνει μια σωστή κατανομή δυνάμεων (έγιναν αλλαγή οι Σιμόες, Χριστοδουλόπουλος, Μπακασέτας) των παικτών του, ενόψει και της ρεβάνς με την Ντιναμό την προσεχή Πέμπτη, χωρίς να ατονήσουν επιθετικά αφού συνέχισαν να δημιουργούν ευκαιρίες.

Στο στάδιο βρέθηκε και η ομάδα μπάσκετ της ΑΕΚ μαζί με το τρόπαιο του Κυπέλλου που κατέκτησαν οι παίκτες της στον τελικό της διοργάνωσης κόντρα στον Ολυμπιακό στο Ηράκλειο. Παίκτες και τεχνική ηγεσία έκαναν το γύρο του θριάμβου στον αγωνιστικό χώρο του ΟΑΚΑ και όπως είναι φυσικό αποθεώθηκαν από τους φιλάθλους.

Διαιτητής: Διαμαντόπουλος (Αρκαδίας)

Κίτρινες κάρτες: Γέντρισεκ, Μπρίτο

ΑΕΚ (Μανόλο Χιμένεθ): Τσιντώτας, Γκάλο, Βράνιες, Τσιγκρίνσκι, Χουλτ, Σιμόες (65΄ Αϊντάρεβιτς), Μοράν, Χριστοδουλόπουλος (70΄ Γιακουμάκης), Λιβάγια, Μπακασέτας (59΄ Κλωναρίδης), Αραούχο.

Ξάνθη (Μίλαν Ράσταβατς): Ζίφκοβιτς, Μπαξεβανίδης, Λισγάρας, Μελιόπουλος, Κασάδο (46΄ Μεχία), Καμαρά (80΄ Π. Ορφανίδης), Ντε Λούκας, Σιλά, Τζουρίτσκοβιτς (59΄ Τριάδης), Μπρίτο, Γέντρισεκ.

«Διπλό» από τη βούλα ο Παναιτωλικός, 2-1 τον Λεβαδειακό (εικόνες – video)

«Διπλό» και βαθμολογική ανάσα πήρε ο Παναιτωλικός επικρατώντας με 2-1 του Λεβαδειακού, για την 22η αγωνιστική της Super League. Οι Αγρινιώτες πανηγύρισαν μία ακόμη νίκη φτάνοντας τους 26 βαθμούς, χάρη σε δύο γκολ που προήλθαν από πέναλτιΣτο 37ο λεπτό, ο Μοράράνοιξε το σκορ για τους φιλοξενούμενους με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι που κέρδισε ο ίδιοςΔύο λεπτά αργότεραο Μάρκο Μαρκόβσκι ισοφάρισε, από κοντά, για τον Λεβαδειακό, ενώ στο 56ο λεπτόο Επασί αποβλήθηκε με 2η κίτρινη κάρτα όταν ανέτρεψε τον Ντίας με τον Μοράρνα αναλαμβάνει την εκτέλεση και να σημαδεύει ωραία στη δεξιά γωνία του Σωτηρίου,δίνοντας ξανά προβάδισμα στην ομάδα του. Μετά την ισοπαλία στη Ριζούπολη με τον Απόλλωνα Σμύρνης, οι Βοιωτοί δεν κατάφεραν να πάρουν ένα θετικό αποτέλεσμα και έμειναν στους 25 βαθμούς.

Ανώτερος εμφανίστηκε μετά τη σέντρα ο Λεβαδειακός, έχοντας την πρωτοβουλία των κινήσεων. Στο 7ο λεπτό ο Σουμπίνιο εκτέλεσε το φάουλ, ο Λεονάρντο έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Κυριακίδη, όμως ο βραζιλιάνος αμυντικός υποδείχθηκε σε θέση οφσάιντΣτο 16ο λεπτό, ο Σουμπίνιο έχασε μεγάλη ευκαιρία να ανοίξει το σκορ, αφού, από απευθείας εκτέλεση φάουλ, η μπάλα κατέληξε στο οριζόντιο δοκάριτου Κυριακίδη. Ο Παναιτωλικός έγινε πιο επιθετικός εν συνεχεία και στο 35ο λεπτό ο γάλλος τερματοφύλακας Επασίανέτρεψε μέσα στην περιοχή τον ΜοράρΟ ρουμάνος επιθετικός εκτέλεσε εύστοχα την εσχάτη των ποινώνδίνοντας προβάδισμα στους φιλοξενούμενους, 0-1. Δύο λεπτά αργότερα, όμως ο πρώην παίκτης του Παναιτωλίκου, Μάρκο Μαρκόφσκιέστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Κυριακίδη, με πλασέ μετά από ασίστ του Σουμπίνιο, για την ισοφάριση (1-1).

Στο δεύτερο μέρος, οι παίκτες του Παναιτωλικού μπήκαν πιο επιθετικά. Στο 56ο λεπτό, ο Επασίανέτρεψε τον Ουρουγουανό Ντίας αντικρίζοντας την δεύτερη κίτρινη κάρτα του Βάτσιου, με αποτέλεσμα να μείνουν με δέκα παίκτες οι γηπεδούχοι. Ο Σωτηρίου αντικατέστησε τον γάλλο τερματοφύλακα κάτω από τα δοκάρια του Λεβαδειακού, με τον Μοράρνα αναλαμβάνει για δεύτερη φορά να εκτελέσει πέναλτι, δίνοντας εκ νέου το προβάδισμα στην ομάδα του, 1-2. Παρά το αριθμητικό μειονέκτημα, ο Λεβαδειακός έψαξε το γκολ της ισοφάρισης, με τον Τσαμπούρηστο 76′να στέλνει, όμως την μπάλα στο κάθετο δοκάρι του Κυριακίδη μετά από απευθείας εκτέλεση φάουλ. Στο 84ο λεπτό του αγώνα ο Παναιτωλικός έχασε μεγάλη ευκαιρία να «τελειώσει» το ματς, αφού ο Ρόσα μετά από εκτέλεση φάουλ του Μάζουρεκ, έστειλε την μπάλα ελάχιστα άουτ από τα δοκάρια του Σωτηρίου. Στα επτά λεπτά καθυστερήσεων που υπέδειξε ο Βάτσιος, δεν άλλαξε κάτι και ο Παναιτωλικός «δραπέτευσε» με το τρίποντο από τη Λιβαδειά.

Διαιτητής: Αριστείδης Βάτσιος (Δυτικής Αττικής)

Κόκκινη κάρτα: Επασί (54΄ δεύτερη κίτρινη)

Κίτρινες κάρτες: Νίκας, Τσαμπούρης, Επασί, Καθάριος, Ζαραδούκας, Καραχάλιος – Ρόσα, Σοάρες, Μπαρμπόσα, Μπεχαράνο

ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΣ: Επασί, Λεονάρντο, Αντιλέχου, Νίκας (58΄ Σωτηρίου), Τσαμπούρης, Μητρόπουλος, Σουμπίνιο (66΄ Καραχάλιος), Φαβάρο, Καθάριος (76΄ Ζαραδούκας), Γιακουμάκης, Μαρκόφσκι

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ: Κυριακίδης, Χαντάκιας, Μύγας, Σοάρες (72΄ Μπαρμπόσα), Μαρινάκης, Μάρκος Πάουλο, Μπεχαράνο, Ρόσα (91΄ Κλέσιο), Μοράρ, Μάζουρεκ (97΄ Βασιλούδης), Ντίας

Δύσκολα ο Ολυμπιακός, 1-0 τον Πανιώνιο (εικόνες – video)

Ο Ολυμπιακός νίκησε 1-0 τον Πανιώνιο για την 22η αγωνιστική της Super League και επέστρεψε στις νίκες μετά από σχεδόν ένα μήνα. Οι «ερυθρόλευκοι» με γκολ του Οφόε στο 48′ πήραν τους τρεις βαθμούς στο άδειο, λόγω τιμωρίας, «Γ. Καραϊσκάκης». Τελευταία φορά που είχε κερδίσει ο Ολυμπιακός ήταν στις 21 Ιανουαρίου, όταν επιβλήθηκε της Ξάνθης με 3-0.

Ο Ολυμπιακός μπήκε στο γήπεδο πολύ δυνατά και λίγο έλειψε να ανοίξει το σκορ μόλις στο 6′. Ο Ταχτσίδης έβγαλε πολύ ωραία τον Ανσαριφάρντ, ο οποίος δεν μπόρεσε να νικήσει στο τετ α τετ τον ΚότνικΟ Ιρανός πήρε το ριμπάουντ, αλλά το σουτ που επιχείρησε δεν βρήκε στόχο.

Στο 31′ ήταν η σειρά του Πανιωνίου να φτάσει κοντά στο γκολ. Ο Χατζισαφί, όμως, στέρησε με τάκλιν στην πρώην ομάδα του ένα σίγουρο γκολ, στην προσπάθεια που επιχείρησε ο Λάμπρου. Αυτές οι δύο ευκαιρίες ήταν ό,τι καλύτερο είδαμε στο πρώτο μέρος.

Στην επανάληψη, ο Ολυμπιακός ξεκίνησε το ίδιο δυνατά και ευτύχησε να προηγηθεί στην πρώτη ευκαιρία. Στο 48′, ο Ταχτσίδης έβγαλε σε θέση βολής τον Οφόε, ο οποίος δεν δυσκολεύτηκε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα, να κάνει το 1-0 και να πετύχει το δεύτερό του τέρμα στο πρωτάθλημα.

Τέσσερα λεπτά αργότερα οι φιλοξενούμενοι απείλησαν με το μακρινό σουτ του Σαραμαντά, αλλά ο Προτό με εντυπωσιακή απόκρουση έσωσε την ομάδα τουΣτο 55′ ο Ανσαριφάρντ βγήκε ξανά απέναντι από τον Κότνικ, αλλά ο σλοβένος τερματοφύλακας τον νίκησε ξανά.

Διαιτητής: Νεοφυτιάδης (Κορινθίας)

Κάρτες: Ανσαριφάντ – Ουάσινγκτον, Μπραχίμι, Σταυρόπουλος

Ολυμπιακός (Όσκαρ Γκαρθία): Προτό, Μποτία, Ταχτσίδης, Οφόε (85′ Μάρτινς), Μάριν (65′ Ανδρούτσος), Μιραλάς, Ζιλέ, Ομάρ, Ανσαριφάρντ (74′ Τζούρτζεβιτς), Χατζισαφί, Νικολάου.

Πανιώνιος (Μιχάλης Γρηγορίου): Κότνικ, Σταυρόπουλος, Γκιοατά, Σαραμαντάς, Βλάχος, Oυάσινγκτον, Πινιώτης (70′ Παπαγεωργίου), Λάμπρου, Μασούρας (56′ Μακρύλλος), Μπραχίμι (56′ Σπιριντόνοβιτς), Νίλσεν.