Ο Άντερσον πέταξε εκτός Γουίμπλεντον τον Φέντερερ * Eνας Τζόκοβιτς από τα παλιά! * Χωρίς Στεφανίδη το Πανελλήνιο στην Πάτρα * Αποκλεισμός για τον Φραντσεσκάκη

Ο Κέβιν Άντερσον έκανε την έκπληξη και σε έναν συναρπαστικό αγώνα που ξεπέρασε τις 4 ώρες, απέκλεισε τον Ρότζερ Φέντερερ από το Γουίμπλεντον, παρότι ο Ελβετός ήταν μπροστά με 2-0 σετ.

Â«Î’όμβα» Άντερσον, πέταξε εκτός Γουίμπλεντον τον Φέντερερ!

Το νο1 της παγκόσμιας κατάταξης και μεγάλο φαβορί για την κατάκτηση του 9ου τουρνουά Γουίμπλεντον στην καριέρα του, Ρότζερ Φέντερερ, έπεσε θύμα έκπληξης και αποκλείστηκε στα προημιτελικά από τον Κέβιν Άντερσον.

Ο Νοτιοαφρικανός νίκησε με 2-6 6-7 (5) 7-5 6-4 13-11 σε ένα εκπληκτικό αγώνα, όπου βρέθηκε δύο σετ πίσω, ωστόσο κοίταξε στα μάτια τον Ελβετό αντίπαλό του, παρότι είχε 35 σερί κερδισμένα σετ και έφτασε σε match point με 5-4 στο 3ο σετ.

Το νο8 της κατάταξης έκανε τη μεγάλη ανατροπή στη συνέχεια και σε ένα φανταστικό tie break, πήρε τη νίκη μετά από τέσσερις ώρες και την πρόκριση στα ημιτελικά, όπου συνεχίζει τη διεκδίκηση του πρώτου grand slam στην καριέρα του.

Ο αντίπαλός του θα προκύψει από την αναμέτρηση του Αμερικανού Τζον Ίσνερ, του νο9 της κατάταξης που απέκλεισε στον προηγούμενο γύρο τον Στέφανο Τσιτσιπά, και του Καναδού Μίλος Ράονιτς (νο13).

Ο τρεις φορές νικητής του grand slam, Νόβακ Τζόκοβιτς, δεν έδειξε σημάδια τραυματισμού (αντιμετώπιζε πρόβλημα στους προηγούμενους γύρους) και νίκησε με  6-3 3-6 6-2 6-2 τον Κέι Νισικόρι, προχωρώντας στα ημιτελικά για 8η φορά στην καριέρα του (έπιασε τους Τζον Μακενρό και Πιτ Σάμπρας στην 4η θέση της λίστας).

Ο 31χρονος Σέρβος πήρε εύκολα το 1ο σετ, ωστόσο έχασε την ψυχραιμία του στο 2ο, όπου είχε και λεκτική αψιμαχία με τον διαιτητή Κάρλος Ράμος. Ο Ιάπωνας ισοφάρισε σε 1-1 σετ, όμως το νο12 της κατάταξης αύξησε την απόδοσή του και πήρε τη νίκη, τη 12η σερί απέναντι στον Νισικόρι.

Ο Τζόκοβιτς περιμένει το αποτέλεσμα του Ράφα Ναδάλ με τον Χουάν Μαρτίν ντελ Πότρο, για να μάθει τον αντίπαλό του στα ημιτελικά.

Eνας Τζόκοβιτς από τα παλιά!

Eνας Τζόκοβιτς από τα παλιά! (vid & pics)

O Nόβακ Τζόκοβιτς κέρδισε 3-1 τον Νισικόρι και προκρίθηκε στα ημιτελικά του Γουίμπλεντον, επιστρέφοντας στους «4» διοργάνωσης Grand Slam μετά από δύο χρόνια.

Ο Τζόκοβιτς νίκησε τον Κέι Νισικόρι με 6-3, 3-6, 6-2, 6-2 σε 2 ώρες και 34 λεπτά και εξασφάλισε την είσοδό του στα ημιτελικά της διοργάνωσης, για πρώτη φορά μετά από τρία χρόνια, από το 2015 δηλαδή που είχε κατακτήσει το τρόπαιο, ενώ θα είναι η πρώτη πρόκριση στα ημιτελικά Grand Slam από το US Open του 2016.

Πάντως θα έχει δύσκολη αποστολή καθώς αντίπαλος του θα είναι ο νικητής του ζευγαριού Ναδάλ – Ντελ Πότρο.

Για τον Σέρβο τενίστα, θα είναι ο 32ος major ημιτελικός ξεπερνώντας τον Τζίμι Κόνορς και θα είναι μόνος δεύτερος πίσω από τον Φέντερερ με 43 ενώ έφτασε και τις 249 νίκες σε Grand Slam διοργανώσεις, όπου επίσης έχει το δεύτερο καλύτερο ρεκόρ, πίσω από τις 336 νίκες του Φέντερερ.

Χωρίς Στεφανίδη το Πανελλήνιο στην Πάτρα

Η Κατερίνα Στεφανίδη δεν θα συμμετάσχει το ερχόμενο Σαββατοκύριακο (14-15/7) στο Πανελλήνιο πρωτάθλημα στίβου ανδρών-γυναικών το οποίο θα διεξαχθεί στο Παμπελοπονησιακό στάδιο της Πάτρας.

Η «χρυσή» Ολυμπιονίκης του Ρίο, ύστερα από συνεννόηση που είχε με τον εθνικό προπονητή Γιάννη Κουτσιώρα επέλεξε να μην αγωνιστεί στο κορυφαίο εγχώριο γεγονός του καλοκαιριού.
Η Ελληνίδα επικοντίστρια είχε μια ενόχληση στο ισχίο στο Diamond League της Λοζάνης και αποφάσισε πως είναι προτιμότερο να συνεχίσει την προετοιμασία της για το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα και να μην κάνει στην παρούσα φάση αγώνα. Η παγκόσμια πρωταθλήτρια του 2017 στο Λονδίνο στους δύο τελευταίους της αγώνες επέστρεψε στις καλές επιδόσεις και έθεσε και πάλι τον εαυτό της υποψήφιο για την κατάκτηση ενός μεταλλίου στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα του Βερολίνου.
«Θεωρήσαμε πως είναι προτιμότερο να συνεχίσω την προπόνηση μου και να μην επιβαρυνθώ με έναν ακόμη αγώνα. Θέλω να ευχηθώ καλή επιτυχία σε όλους τους αθλητές και τις αθλήτριες που θα πάρουν μέρος στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Ανδρών/Γυναικών της Πάτρας», είπε η Στεφανίδη.

Αποκλεισμός για τον Φραντσεσκάκη

Δεν εξελίχθηκε όπως αναμενόταν η δεύτερη ημέρα του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος Κ20 στο Τάμπερε, αφού ένα από τα δυνατά ελληνικά χαρτιά, ο Χρήστος Φραντζεσκάκης, δεν μπόρεσε να πετύχει τον αρχικό του στόχο και να προκριθεί στον τελικό της Παρασκευής.

Ο αθλητής μας ολοκλήρωσε την παρουσία του στον προκριματικό με τρεις άκυρες βολές κι έτσι έχασε την ευκαιρία να διεκδικήσει τη διάκριση στην κορυφαία διοργάνωση της κατηγορίας του. Η πρώτη βολή του αθλητή μας ήταν πάνω από το όριο των 74,00 μ., ωστόσο δε μπόρεσε να κρατηθεί στον τομέα, ενώ στις δύο άλλες βολές η σφύρα πήγα στον κλωβό. Ο Φραντζεσκάκης, ο οποίος είχε 81,32 μ. και ήταν ο κορυφαίος στο σύνολο των δύο γκρουπ, θα έχει την ευκαιρία να διεκδικήσει τη διάκριση στο μέλλον.

Στο πρώτο προκριματικό γκρουπ της σφυροβολίας μετείχε ο Κώστας Ζάλτος, ο οποίος είχε καλύτερη βολή στα 63,49 μ. και κατέλαβε την 27η θέση στο σύνολο. Ο 18χρονος ήταν άκυρος στην δεύτερη προσπάθεια του και έκλεισε τον αγώνα του με 61,83 μέτρα.

Ελληνική εκπροσώπηση είχε και ο προκριματικός της σφαιροβολίας Νεανίδων, με την Μαρία Μαγκούλια. Η αθλήτρια μας σημείωσε 14,17 μ. και έμενε στην 17η θέση, ενώ θα μπορούσε να είχε διεκδικήσει και θέση στον τελικό, αφού η 12άδα έκλεισε στα 14,56 μ., επίδοση μέσα στις δυνατότητες της. Η αθλήτρια από την Κάλυμνο είχε ακόμη βολές στα 13,72 μ. κιαι 13,98 μέτρα.