Ερυθρός Αστέρας-Χίμκι 70-79 * Ολυμπιακό-Μακάμπι 94-64 * Μπάμπεργκ-Ζαλγκίρις 93-86 * Βαλένθια-Μπαρτσελόνα 81-76

Νίκη – ανάσα για τη Χίμκι στο Βελιγράδι

Με τον Αλεξέι Σβεντ να πετυχαίνει δύο μεγάλα σουτ στο τελευταίο ενάμιση λεπτό, η Χίμκι πέρασε από την έδρα του Ερυθρού αστέρα (79-70), για να διατηρηθεί στην πρώτη οκτάδα της EuroLeague. Ακολουθεί η μονομαχία με τον Ολυμπιακό για την ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα (18/1, 19:00).

Η Χίμκι πήρε τη νίκη που τόσο χρειαζόταν στο Βελιγράδι, για να επαναφέρει την ηρεμία εντός των αποδυτηρίων της. Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα πέρασε από την έδρα του Ερυθρού Αστέρα (79-70) χάρη στο εντυπωσιακό τελευταίο δεκάλεπτο που έκανε, εκεί όπου ανέτρεψε πλήρως τα δεδομένα της αναμέτρησης.

Για τριάντα λεπτά, οι γηπεδούχοι είχαν τον έλεγχο της κατάστασης. Όχι γιατί εντυπωσίαζαν με την απόδοσή τους, αλλά επειδή έβλεπαν τα σουτ των φιλοξενούμενων να καταλήγουν στο σίδερο. Ο Νέμανια Ντάνγκουμπιτς έκανε την αρχή (με 4/4 τρίποντα στο πρώτο πεντάλεπτο), για να πάρει εν συνεχεία την σκυτάλη ο Τέιλορ Ρότσεστι, κι η ομάδα του Ντούσαν Αλιμπίγιεβιτς διατηρούσε -άλλοτε εύκολα και άλλοτε δύσκολα- το πάνω χέρι στο σκορ, μέχρι την ολοκλήρωση της γ’ περιόδου.

Η Χίμκι είχε 17/48 σουτ εντός παιδιάς μέχρις εκείνο το σημείο, πριν ο Γιώργος Μπαρτζώκας κρατήσει στον πάγκο τον Αλεξέι Σβεντ. Εκεί όπου έμεινε για περίπου πέντε λεπτά, δίνοντάς του την ευκαιρία να ξεκουραστεί και να καθαρίσει το μυαλό του. Την ίδια ώρα, οι συμπαίκτες του έβαζαν τις βάσεις για τη νίκη, με τον Μάλκολμ Τόμας να κυριαρχεί κοντά στο καλάθι και τον Στέφαν Μάρκοβιτς να κάνει τη δουλειά του από την περιφέρεια.

Κι όταν το Νο1 της ρωσικής ομάδας ξαναπάτησε το παρκέ, πήρε την κατάσταση στα χέρια του. Με 2/2 βολές και δύο σερί τρίποντα “καθάρισε” το παιχνίδι στο Βελιγράδι, με την ομάδα του να επιστρέφει στα θετικά αποτελέσματα, να διατηρείται εντός της πρώτης οκτάδας και να… περιμένει πλέον τον Ολυμπιακό, σε δύο μέρες (18/1, 19:00) με πολύ καλύτερη ψυχολογία.

O MVP

Ο Αλεξέι Σβεντ ξεχώρισε για μία ακόμη φορά χάρη στο πληθωρικό επιθετικό του ταλέντο, κυρίως στο φινάλε της αναμέτρησης. Για περίπου τρεις περιόδους, ο ηγέτης της Χίμκι ήταν άστοχος, έπαιρνε λάθος αποφάσεις, αλλά όταν μπήκε το “πρέπει” στην εξίσωση, έκανε αυτό που χρειαζόταν. Στα 30’59” που αγωνίστηκε, είχε 29 πόντους (με 2/3 δίποντα, 5/11 τρίποντα και 10/11 βολές), 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 1 κλέψιμο, 3 λάθη και 1 τάπα.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ

Με 24/64 σουτ εντός παιδιάς και 11/20 βολές δεν μπορούσε ο Ερυθρός Αστέρας να διεκδικήσει τη νίκη. Με εξαίρεση τους Νέμανια Ντάνγκουμπιτς (7/12 σουτ), Τέιλορ Ρότσεστι (10/15 σουτ) και Τζέιμς Φελντέιν (6/14 σουτ), οι υπόλοιποι ήταν απογοητευτικοί. Απόδειξη το γεγονός πως οι υπόλοιποι οκτώ παίκτες που χρησιμοποίησε ο Ντούσαν Αλιμπίγιεβιτς είχαν 1/33 σουτ εντός παιδιάς!

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ

Ο Γιώργος Μπαρτζώκας κράτησε στον πάγκο τον Αλεξέι Σβεντ στο πρώτο πεντάλεπτο της τελευταίας περιόδου. Μία κίνηση που αποδείχθηκε “ματ”, αφού μόλις επέστρεψε στο παρκέ ο γκαρντ της Χίμκι ήταν… άλλος άνθρωπος. Πάσαρε με ακρίβεια, έβαλε δύο βολές και δύο τρίποντα στο τελευταίο ενάμιση λεπτό και “καθάρισε” το παιχνίδι για τη ρωσική ομάδα.

ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ: Ανάμεσα στους 5.958 φιλάθλους που βρέθηκαν στην Aleksandar Nikolic Hall για να παρακολουθήσουν την αναμέτρηση, ήταν περίπου είκοσι φίλοι της Χίμκι.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Γκαρθία Γκονζάλεθ (Ισπανία) – Πατέρνικο (Ιταλία) – Σίλβα (Πορτογαλία).

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 21-14, 37-31, 54-52, 70-79.

ΕΡΥΘΡΟΣ ΑΣΤΕΡΑΣ (Αλιμπίγιεβιτς): Ντάνγκουμπιτς 20 (5/8 τρίποντα), Νταβίντοβατς, Λάζιτς, Άντιτς 2, Φελντέιν 13 (5/11 δίποντα, 1/3 τρίποντα), Γιάνκοβιτς, Ρότσεστι 27 (5/7 δίποντα, 5/8 τρίποντα, 2/2 βολές, 9 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 1 λάθος), Λεσόρ 4 (0/3 δίποντα, 4/8 βολές, 9 ριμπάουντ), Ένις 2, Γιοβάνοβιτς, Μπιέλιτσα 2 (0/5 σουτ, 2/4 βολές, 4 ριμπάουντ).

ΧΙΜΚΙ (Μπαρτζώκας): Σβεντ 29 (2/3 δίποντα, 5/11 τρίποντα, 10/11 βολές, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Χάνεϊκατ 4, Βιάλτσεφ, Μάρκοβιτς 7 (6 ασίστ), Μόνια 3 (1), Γκιλ 3 (1), Τοντόροβιτς 2, Ζούμπκοφ 1, Άντερσον 14 (2), Τζένκινς 5 (1), Τόμας 11 (5 ριμπάουντ).

Ομαδικά στατιστικά – Ερυθρός Αστέρας: 13/34 δίποντα, 11/30 τρίποντα, 11/20 βολές, 36 ριμπάουντ (23+13), 13 ασίστ, 5 κλεψίματα, 8 λάθη.

Ομαδικά στατιστικά – Χίμκι: 17/37 δίποντα, 10/28 τρίποντα, 15/20 βολές, 33 ριμπάουντ (23+10), 17 ασίστ, 6 κλεψίματα, 8 λάθη, 3 τάπες.

Οι επόμενες υποχρεώσεις των δύο ομάδων: Σε δύο βράδια, η Χίμκι υποδέχεται τον Ολυμπιακό (18/1, 19:00) και ο Ερυθρός Αστέρας δοκιμάζεται στην έδρα της Μακάμπι Τελ Αβίβ (18/1, 21:05).

Σκορ και θέαμα από τον Ολυμπιακό, 94-64 την Μακάμπι

Τα… σπασμένα της Βιτόρια πλήρωσε η Μακάμπι. Ο Ολυμπιακός έπαιξε εξαιρετικά, νίκησε με 94-64 και κράτησε δυνάμεις εν όψει του δύσκολου ματς με την Χίμκι. Μελανό σημείο ο τραυματισμός του ΜακΛιν

Ο Ολυμπιακός άφησε πίσω την Βιτόρια και έδειξε – ως είθισται – την σωστή αντίδραση. Επαιξε πολύ ωραίο μπάσκετ απέναντι στην Μακάμπι, την συνέτριψε με 94-64 και τα συνδύασε όλα. Επέστρεψε στα θετικά αποτελέσματα, κέρδισε το χειροκρότημα του κόσμου, ανέβασε την ψυχολογία του και κράτησε δυνάμεις εν όψει του αγώνα της Πέμπτης με την Χίμκι. Κανείς ερυθρόλευκος δεν αγωνίστηκε περισσότερο από 23 λεπτά, άρα έγινε η απαραίτητη συντήρηση για το δύσκολο ματς που ακολουθεί.

Μελανό σημείο βέβαια υπήρχε στο παιχνίδι, ήταν ο τραυματισμός στη μέση του Τζαμέλ ΜακΛιν, που του επέτρεψε να μείνει στο παρκέ μόνο για 5 λεπτά. Εστω κι έτσι, πάντως, τη δουλεια του την έκανε και μαζί με τον Νίκολα Μιλουτίνοφ ήταν οι κορυφαίοι του Ολυμπιακού.

Το ματς ήταν ισορροπημένο και δίχως ρυθμό μέχρι το 7′ κι έτσι οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ. Τότε έκανε την είσοδό του στο παρκέ ο Τζαμέλ ΜακΛιν, που μέσα σε 5 λεπτά άλλαξε τα δεδομένα. Το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 24-16 και στο 12′ το σκορ έγινε 26-16 με τον Αμερικανό να φτάνει στους 12 πόντους, αλλά να αποχωρεί τραυματίας (μυικός σπασμός στη μέση) για τα αποδυτήρια.

Το νερό όμως είχε μπει ήδη στο αυλάκι και με τον Τόμπσον έγινε το 30-18 στο 14′. Κάπου εκεί ήρθε μικρή χαλάρωση για τον Ολυμπιακό και η Μακάμπι με τον Τζάκσον μείωσε αμέσως σε 30-24, αλλά ανέλαβαν δράση οι Στρέλκνικς και Μιλουτίνοφ για το 37-24… Η επιστροφή του Σπανούλη και η αναγκαστική μεταφορά του Πριντεζη στο “5” βοήθησαν ακόμα περισσότερο τους ερυθρόλευκους, που έκλεισαν το ημίχρονο στο +13 (53-40).

Ο Ολυμπιακός μπήκε αποφασισμένος και στο δεύτερο ημίχρονο, άρχισε να βάζει και τρίποντα και στο 25′ με ωραίο μπάσκετ έφτασε τη διαφορά στους 20 (66-46) στο 26′, για να τελειώσει το τρίτο δεκάλεπτο με 70-51.

Ο Σφαιρόπουλος είχε την ευκαιρία να μοιράσει το χρόνο συμμετοχής στην τέταρτη περίοδο, έφτασε ακόμα και στους 23 (75-52) στο 32′ και στους 27 (83-56) στο 35′. Ο Τόμπσον ανέβασε την απόδοσή του, ο Μπόγρης εν μέσω αποθέωσης έδωσε βοήθεια και κάπως έτσι ήρθε το 90-56 στο 37′, για να λήξει το παιχνίδι με 94-64 υπέρ του Ολυμπιακού.

MVP

Ο Νίκολα Μιλουτίνοφ έπαιξε και για τον Τζαμέλ ΜακΛιν που τραυματίστηκε και επέστρεψε στις καλές εμφανίσεις. Φαίνεται πως βρίσκει ρυθμό και κόντρα στην Μακάμπι είχε 12 πόντους με 6/7 διποντα, πήρε 7 ριμπάουντ (4 αμυντικά, 3 επιθετικά), είχε και 3 ασίστ, συν 1 κόψιμο. Στην αξιολόγηση είχε 21 σε 22 λεπτά συμμετοχής.

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ

Παρότι έβαλε 53 πόντους στο πρώτο ημίχρονο, ο Ολυμπιακός είχε 1 στα 11 τρίποντα σε αυτό το διάστημα. Συνέχισε δηλαδή ό,τι έκανε από το δεύτερο δεκάλεπτο και μετά στη Βιτόρια και σε 50 αγωνιστικά λεπτά είχε 2 στα 35! Απίστευτα κακό ποσοστό για τους ερυθρόλευκους. Στο δεύτερο ημίχρονο παρότι το πρώτο σουτ του Σπανούλη κόπηκε και έγινε το 1 στα 12 στο ματς, ακολούθησαν πολλά εύστοχα τρίποντα και ο Ολυμπιακός τελείωσε το ματς με 9/26.

Ο Τζαμέλ ΜακΛιν πρόλαβε να αγωνιστεί 5 λεπτά, αλλά σε αυτό το διάστημα πήρε ο Ολυμπιακός τη διαφορά. Πήρε το ματς στα… ίσα και το άφησε στους 10 πόντους (26-16) στο 12′. Οι ερυθρόλευκοι δεν κοίταξαν ποτέ ξανά πίσω και έφτασαν άνετα στην επικράτηση με τον Αμερικανό να έχει 12 πόντους.

ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ: Περίπου 7000 οπαδοί του Ολυμπιακού βρέθηκαν στο ΣΕΦ για να παρακολουθήσουν το ματς. Στις εξέδρες έδωσαν το παρών και περίπου 50 φίλοι της Μακάμπι.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Ιερεζουέλο (Ισπανία), Γιόβσιτς (Σερβία), Πεεράντι (Εσθονία)

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 24-16, 53-40, 70-51, 94-64

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Σφαιρόπουλος): ΜακΛίν 12, Παπαπέτρου 11 (2/3 τρίποντα), Σπανούλης 13 (2/5 τρίποντα, 7 ασίστ), Μιλουτίνοφ 12 (7 ριμπάουντ), Στρέλνιεκς 3, Πρίντεζης 6 (6 ριμπάουντ), Παπανικολάου 9, Μάντζαρης 5 (1), Ρόμπερτς 5 (1), Μπόγρης 5 (7 ριμπάουντ), Ουίλτζερ 6 (2), Τόμπσον 7 (1).

ΜΑΚΑΜΠΙ ΤΕΛ ΑΒΙΒ (Σπάχια): Τόμας 9 (2 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Μασούρ 1, Ρολ 6, Κέιν 7 ( 6 ριμπάουντ), Τάιους 10, Ντιμπαρτολομέο 4, Κοέν 2, Σέγκεβ 1, Κόουλ 7 (1) , Παρακχούσκι 4, Ζοσμάν, Τζάκσον 13 (2).

Ομαδικά στατιστικά Ολυμπιακού: 23/46 δίποντα, 9/26 τρίποντα, 21/26 βολές, 33-15 ριμπάουντ,  26 ασίστ, 4 κλεψίματα, 9 λάθη, 2 τάπες.

Ομαδικά στατιστικά Μακάμπι Τελ Αβίβ: 18/46 δίποντα, 5/18 τρίποντα, 13/22 βολές, 25-14 ριμπάουντ, 14ασίστ, 4 κλεψίματα, 11 λάθη, 5 τάπες.

Οι επόμενες υποχρεώσεις των δύο ομάδων: Ο Ολυμπιακός στο πλαίσιο της 18ης αγωνιστικής της EuroLeague θα ταξιδέψει στη Μόσχα για να αντιμετωπίσει την Χίμκι του Γιώργου Μπαρτζώκα (18/1, 19:00) και να ολοκληρώσει συγχρόνως τις υποχρεώσεις του στην τέταρτη “διαβολοβδομάδα” της διοργάνωσης, ενώ η Μακάμπι θα επιστρέψει στο Τελ Αβίβ για να υποδεχθεί τον Ερυθρό Αστέρα (18/1, 21:05).

Νίκη μετά από πέντε σερί ήττες για Μπάμπεργκ

Μεγάλη νίκη για Μπάμπεργκ μετά από ματσάρα με Ζαλγκίρις!

Μετά από πέντε σερί ήττες, η Μπάμπεργκ πανηγύρισε τη νίκη απέναντι στη Ζάλγκιρις (93-86), παρά το γεγονός πως ο Αντρέα Τρινκιέρι απουσίαζε από τον πάγκο (λόγω επέμβασης στον ώμο). Κορυφαίος ο Όγκουστιν Ρούμπιτ, καθοριστικός ο Ντάνιελ Χάκετ.

Οι πέντε σερί ήττες ήταν πολλές για την Μπάμπεργκ, η οποία “σκότωσε” τη Ζάλγκιρις με όπλο το πάθος και την αποφασιστικότητά της στην τελευταία περίοδο. Έστω και χωρίς τον Αντρέα Τρινκιέρι στον πάγκο της (σ.σ.: απουσίαζε λόγω επέμβασης στον ώμο), η γερμανική ομάδα πήρε από τον Ηλία Καντζούρη όσα ήθελε σε επίπεδο τακτικής και πανηγύρισε μία σπουδαία εντός έδρας νίκη, για να παραμείνει στο κόλπο της οκτάδας στην EuroLeague.

Από νωρίς, οι ψηλοί των γηπεδούχων φρόντισαν να καταστήσουν σαφές πως είναι τα… αφεντικά του αγώνα. Εκμεταλλευόμενοι το γεγονός πως ο Παούλιους Γιανκούνας φορτώθηκε γρήγορα με φάουλ (έπαιξε μόλις 11’05”), οι παίκτες της Μπάμπεργκ στηρίχθηκαν στην αποτελεσματικότητα του Ντέγιαν Μούσλι και του Όγκουστιν Ρούμπιτ για να ελέγξουν τον ρυθμό. Στον αντίποδα όμως, οι περιφερειακοί της Ζάλγκιρις έκαναν εξαιρετική δουλειά, φέρνοντας την ομάδα τους μπροστά στο σκορ στην ανάπαυλα (44-37).

Η ομάδα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους επένδυσε στο γεγονός πως ο Κέβιν Πάνγκος μοίραζε εξαιρετικά το παιχνίδι, αλλά μόλις είδε τον Νίκο Ζήση να πετυχαίνει μαζεμένα τρίποντα στη γ’ περίοδο, αντιλήφθηκε πως η Μπάμπεργκ δεν επρόκειτο να τα παρατήσει. Οι γηπεδούχοι πήραν το έναυσμα που χρειάζονταν από τον βετεράνο τους, αύξησαν κατακόρυφα την ένταση στην άμυνα και σταδιακά, έφεραν το παιχνίδι… τούμπα.

Στο τέλος δε, χρειάστηκαν ένα σπουδαίο σουτ του Ντάνιελ Χάκετ (από την κορυφή) και ένα δικό του επιθετικό ριμπάουντ, για να διασφαλίσουν τη νίκη (93-86) και τη δυνατότητα να παλέψουν για μια θέση στην οκτάδα της κατάταξης, που δίνει το εισιτήριο για τα playoffs.

O MVP

Ο Όγκουστιν Ρούμπιτ κυριάρχησε στις δύο ρακέτες, στα 28’08” που αγωνίστηκε. Έκανε τη διαφορά απέναντι στους ψηλούς της Ζάλγκιρις, για να τελειώσει τον αγώνα με 22 πόντους (με 8/11 δίποντα, 1/3 τρίποντα και 3/4 βολές), 7 ριμπάουντ και 2 ασίστ.

Σε ένα κλειστό παιχνίδι, που οι δύο ομάδες είχαν παρεμφερή στατιστικά, η διαφορά στις ελεύθερες βολές αποδείχθηκε καθοριστική. Οι γηπεδούχοι είχαν 24/32 βολές, ενώ οι φιλοξενούμενοι είχαν το απόλυτο (14/14) από την γραμμή της φιλανθρωπίας.

Οι ψηλοί της Μπάμπεργκ έκαναν τη διαφορά στον αγώνα, δεδομένου ότι -πλην του Άαρον Ουάιτ- αυτοί της Ζάλγκιρις δεν ήταν το ίδιο αποτελεσματικοί. Είναι χαρακτηριστικό πως στην τελική ευθεία του αγώνα, ο Σαρούνας Γιασικεβίτσιους δοκίμασε σχήμα με τον Άαρον Ουάιτ στο “5”, με σκοπό να αλλάξει το μομέντουμ. Δίχως αποτέλεσμα όμως.

ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ: Η Brose Arena ήταν ασφυκτικά γεμάτη σε ένα ακόμη παιχνίδι της Μπάμπεργκ, με τους 6.150 φίλους της γερμανικής ομάδας να δημιουργούν πολύ όμορφη ατμόσφαιρα.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Χριστοδούλου (Ελλάδα) – Περούγκα (Ισπανία) – Μπάλακ (Ισραήλ).

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 21-23, 37-44, 64-61, 93-86.

ΜΠΑΜΠΕΡΓΚ (Τρινκιέρι): Χάκετ 16 (1), Χίκμαν 9 (0/3 δίποντα, 0/5 τρίποντα, 9/11 βολές), Ράιτ 9 (2), Ζήσης 9 (3), Νίκολιτς, Στάιγκερ, Λο 5 (1), Ρούμπιτ 22 (8/11 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 3/4 βολές, 7 ριμπάουντ), Χέκμαν 5 (1), Μούσλι 14 (6 ριμπάουντ), Ραντόσεβιτς 4.

ΖΑΛΓΚΙΡΙΣ (Γιασικεβίτσιους): Ντέιβις 10, Πάνγκος 9 (3/7 δίποντα, 1/4 τρίποντασ, 10 ασίστ), Τουπάν 4, Ούντριχ 2, Γιανκούνας 4, Σάτζιους, Μιλάκνις 18 (6/9 τρίποντα), Μίτσιτς 12 (1), Ουάιτ 23 (8/12 δίποντα, 7/7 βολές, 8 ριμπάουντ), Καβαλιάουσκας 2, Ουλανόβας 2.

Ομαδικά στατιστικά – Μπάμπεργκ: 21/40 δίποντα, 9/22 τρίποντα, 24/32 βολές, 28 ριμπάουντ (18+10), 20 ασίστ, 5 κλεψίματα, 5 λάθη, 1 τάπα.

Ομαδικά στατιστικά – Ζάλγκιρις: 24/43 δίποντα, 8/19 τρίποντα, 14/14 βολές, 29 ριμπάουντ (19+10), 17 ασίστ, 3 κλεψίματα, 11 λάθη, 3 τάπες.

Οι επόμενες υποχρεώσεις των δύο ομάδων: Την Πέμπτη (18/1) η Μάμπεργκ αντιμετωπίζει εκτός έδρας την Μπαρτσελόνα, ενώ η Ζάλγκιρις υποδέχεται τη Βαλένθια.

Πήρε το ισπανικό ντέρμπι η Βαλένθια

Η Βαλένθια επικράτησε της Μπαρτσελόνα με 81-76 και έφτασε τις τρεις νίκες στους τελευταίους τέσσερις αγώνες, με τον Μπόγιαν Ντούμπλιεβιτς να κυριαρχεί κάτω από τα δύο καλάθια.

Το ισπανικό ντέρμπι της 18ης αγωνιστικής βάφτηκε πορτοκαλί! Η Βαλένθια είχε τον έλεγχο σχεδόν επί 40 λεπτά, δεν άφησε τη Μπαρτσελόνα να προηγηθεί ποτέ μετά το αρχικό 0-2 και έφτασε δίκαια στη νίκη με 81-76. Αυτή ήταν η τρίτη νίκη στους τελευταίους τέσσερις αγώνες για την ομάδα του Τσους Βιντορέτα, την ώρα που η Μπαρτσελόνα υπέστη τη δεύτερη σερί ήττα της στην EuroLeague.

Η Βαλένθια ήταν αυτή που έλεγξε το παιχνίδι σε όλο το πρώτο ημίχρονο, χάρις στην κυριαρχία της στα ριμπάουντ (20-14) και την απόλυτη ευστοχία της από τη γραμμή των ελευθέρων βολών (11/11). Η ομάδα του Βιντορέτα προηγήθηκε με 14-6 στο 6′ χάρις σε ένα επιμέρους 12-2, έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο με προβάδισμα οκτώ πόντων (22-14) αλλά η Μπαρτσελόνα ισορρόπησε γρήγορα το ματς και στο 13′ ισοφάρισε για πρώτη φορά μετά τα πρώτα δύο λεπτά (25-25).

Όπως και στο πρώτο δεκάλεπτο, όμως, έτσι και στο δεύτερο η Βαλένθια έκανε καλύτερο φίνις, ξέφυγε με 41-31 στο 19′ και πήγε στα αποδυτήρια με προβάδισμα εννέα πόντων (44-35), το οποίο δεν έχασε ποτέ μέχρι τέλους.

ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ: Κατάμεστο ήταν το Παμπεγιόν Φουέντε Ντε Σαν Λουίς. Οι 7.375 θεατές που παρακολούθησαν την αναμέτρηση αποτελούν μάλιστα την καλύτερη φετινή επίδοση της Βαλένθια. Μέχρι πρότινος το ρεκόρ ήταν οι 7.216 που πήγαν στον αγώνα με τη Φενέρμπαχτσε (11/1).

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Ρίζικ (Ουκρανία), Χόρντοβ (Κροατία), Πέτεκ (Σλοβενία).

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-14, 44-35, 62-59, 81-76.

ΒΑΛΕΝΘΙΑ (Βιντορέτα): Τόμας 4, Πουέρτο, Αμπάλντε 5, Βαν Ρόσομ 7 (7 ασίστ), Ρούντεζ 6, Ντούμπλιεβιτς 19 (7 ριμπάουντ), Μαρτίνεθ 13, Σαν Εμετέριο 9, Πλάις 6, Ντόρνεκαμπ 12.

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ (Αλόνσο): Ρίμπας 5, Πρέσι 2, Χάνγκα 2, Ναβάρο 14, Ερτέλ 14 (10 ασίστ), Βεζένκοφ 2, Οριόλα 15, Σάντερς 11, Κόπονεν, Κλαβέρ 5, Τόμιτς 2, Μερμάν 4.

Ομαδικά στατιστικά Βαλένθια: 15/29 δίποντα, 10/33 τρίποντα, 21/21 ελεύθερες βολές, 42 ριμπάουντ (28 αμυντικά – 14 επιθετικά), 15 ασίστ, 15 λάθη, 4 κλεψίματα, 1 κόψιμο.

Ομαδικά στατιστικά Μπαρτσελόνα: 20/35 δίποντα, 9/28 τρίποντα, 9/13 ελεύθερες βολές, 24 ριμπάουντ (17 αμυντικά – 7 επιθετικά), 21 ασίστ, 8 λάθη, 8 κλεψίματα, 1 κόψιμο.

Οι επόμενες υποχρεώσεις των δύο ομάδων: Στο Κάουνας θα πάει η Βαλένθια, εκεί όπου θα αντιμετωπίσει την Πέμπτη (18/1) την Ζαλγκίρις στο πλαίσιο της 19ης αγωνιστικής της EuroLeague. Την ίδια μέρα η Μπαρτσελόνα θα υποδεχτεί τη Μπάμπεργκ.